Uszkodzenia powstałe w wyniku kolizji lub wypadków, a także usterki poszczególnych podzespołów sprawiają, że auta muszą być poddawane fachowym naprawom. Znaczną część związanych z tym kosztów pochłaniają części zamienne, które z reguły są stosunkowo drogie. Zarówno warsztaty blacharsko-lakiernicze, jak i zajmujące się mechaniką pojazdową, a także właściciele pojazdów samodzielnie radzący sobie z usuwaniem skutków awarii potrzebują sprawdzonego źródła koniecznych podzespołów. Znakomitym rozwiązaniem okaże się korzystanie z pomocy specjalistycznego sklepu internetowego z częściami samochodowymi. Zamówienie odpowiedniego komponentu wymaga jednak dokładnego ustalenia jego parametrów. Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Dlaczego identyfikacja części jest tak ważna?

Podstawowym sposobem na określenie, jaka część zamienna będzie potrzebna przez lata było podanie producenta i modelu samochodu, a także roku jego produkcji. Niestety w wielu przypadkach może to prowadzić do pomyłek, ponieważ auta występują w rozmaitych wersjach, różniących się od siebie nie tylko pojemnością silnika, ale także typem montowanych komponentów nawet w obrębie tego samego roku modelowego. Część o nieodpowiedniej specyfikacji, nawet jeżeli da się zamontować, może okazać się nietrwała, a często także uszkodzić współpracujące z nią podzespoły.

Na jakiej podstawie wyszukiwać części zamienne? 

Niezawodnym sposobem określenia, jaka część będzie potrzebna do naprawy, jest podanie unikalnego numeru OEM (Original Equipment Manufacturer), będącego kodem nadawanym poszczególnym elementom przez producenta aut. Są one stosowane nie tylko w częściach oryginalnych, ale także w zamiennikach, choć każdy wytwórca zwykle wprowadza także własne oznaczenia. Alternatywą może być skorzystanie z wyszukiwarki części, która pokazuje elementy danego rodzaju według unikalnego numeru VIN identyfikującego wszystkie szczegóły dotyczące danego pojazdu i jego charakterystyki.