Wymiana lampy w samochodzie z pozoru wydaje się czynnością stosunkowo prostą. W praktyce jednak okazuje się, że to zadanie może przerosnąć nasze możliwości. Jest to zabieg wymagający dużej precyzji, a także stosownej wiedzy, ponieważ cały proces może przebiegać różnie w zależności od modelu samochodu. Dodatkowo warto pamiętać, że pod względem technologicznym motoryzacja w ciągu ostatnich dekad mocno się zmieniła. Prosta konstrukcja pojazdów mechanicznych stała się zdecydowanie bardziej skomplikowana. Czasami nawet wymiana lampy może wiązać się ze sporymi trudnościami. W niektórych przypadkach jedynym sposobem na zaoszczędzenie sobie niepotrzebnego stresu jest wizyta u mechanika, który wykona niezbędne czynności szybko i za niewielkie pieniądze.

Jeśli jednak mimo wszystko chcesz spróbować swoich sił i samodzielnie podjąć się tego wyzwania, poniżej znajdziesz kilka przydatnych porad.

Kilka porad i wskazówek dotyczących wymiany lamp w samochodach

Lampy w samochodzie to elementy, które wymagają stosunkowo częstej wymiany. Główną przyczyną są oczywiście ich uszkodzenia spowodowane stłuczkami lub otarciem się o różne elementy na drodze czy inne pojazdy. W przypadku niektórych modeli samochodów samodzielna wymiana reflektora jest jak najbardziej możliwa i przy odrobinie umiejętności można to zrobić szybko i prawidłowo. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy natkniemy się na pewne przeciwności. Czasami proces ten wymaga wyjątkowej precyzji i ostrożnego demontażu niektórych elementów, takich jak zderzak czy zbiorniczek spryskiwacza.

Standardowo w każdym modelu samochodu pierwszym krokiem przy wymianie lamp jest odkręcenie śrub mocujących umieszczonych pod maską lub w bagażniku — w zależności od tego, czy wymieniamy reflektory przednie, czy tylne. Po odkręceniu śrub wysuwamy delikatnie obudowę zabezpieczającą, do której przymocowane są reflektory. Następnie zwalniamy zaczepy. Dopiero po wykonaniu tych czynności możemy wyjąć lampę.

Kolejnym etapem jest montaż nowej lampy. Możesz zamontować nową lampę lub zdecydować się na zakup używanego, ale całkowicie sprawnego elementu pochodzącego z naszego sklepu internetowego z częściami samochodowymi. Najpierw montujemy zaczepy i uchwyty, do których później przymocujemy reflektory. Następnie wkładamy lampy wraz z obudową i przykręcamy śruby.

W wielu modelach samochodów wymiana lamp nie wymaga stosowania narzędzi, gdyż śruby odkręcane i przykręcane są ręcznie. Jest to więc spore ułatwienie.