Serwisowanie auta pozwala na utrzymanie jego sprawności. Jedną z czynności, która zapobiega awariom, jest regularna wymiana elementów i akcesoriów eksploatacyjnych. Chodzi tu zarówno o niektóre części zamienne, jak i oleje oraz filtry. Niestety wielu kierowców zapomina, że poza wymianą oleju silnikowego liczy się też stan tego, który znajduje się w skrzyni biegów. Przekonajmy się, dlaczego konieczna jest jego zmiana i sprawdźmy, z jaką częstotliwością powinna być powtarzana.

Jak pracuje skrzynia biegów?

Skrzynia biegów składa się ze współpracujących ze sobą kół zębatych umieszczonych na obracających się wałkach. Ponieważ koła zębate skrzyni pracują z dużym obciążeniem, niezbędne okazuje się ich właściwe smarowanie przy użyciu specjalnego oleju. Niestety z czasem traci on swoje właściwości oraz gromadzi zanieczyszczenia. Dla wydłużenia żywotności skrzyni konieczna będzie jego wymiana.

Kiedy i w jaki sposób wymienia się olej w skrzyni biegów?

Częstotliwość wymiany oleju w skrzyni biegów zależy od wskazówek jej producenta. W przypadku, gdy nie informuje on o takiej konieczności, warto jednak profilaktycznie zdecydować się na zlanie starego oleju i wprowadzenie nowego. Najlepiej będzie zrobić to przy przebiegu od 60 do 100 tysięcy kilometrów, zdając się na opinię mechaników serwisujących pojazdy konkretnej marki. Warto pamiętać, że dobór oleju powinien nastąpić ściśle wg podanej dla danej skrzyni lepkości i klasy jakościowej. Nie można też zapominać, że stosuje się tu oleje przekładniowe różniące się składem od tych, z jakich korzysta się w przypadku jednostek napędowych. W skrzyniach manualnych wymiany dokonuje się grawitacyjnie. W skrzyniach automatycznych możliwa jest dynamiczna wymiana oleju, co pozwala na pozbycie się osadów i całego zużytego oleju.