Polskie prawo jest dość liberalne na tle innych państw Unii Europejskiej pod względem obowiązkowego wyposażenia auta. W samochodzie musimy wozić gaśnicę i trójkąt ostrzegawczy. Chociaż nie jest wymagany zapasowy komplet żarówek, dobrze jest go mieć przy sobie z kilku względów.

Zasady konwencji wiedeńskiej

Jeśli podróżujemy na polskich numerach rejestracyjnych poza granicami Polski, możemy mieć nieprzyjemną sytuację z powodu braku żarówek zapasowych w aucie. Mimo że prawo tego nie wymaga, policjanci mogą próbować wręczyć nam mandat. Dlaczego tak się dzieje?
Poszczególne państwa mają odrębne przepisy dotyczące obowiązkowego wyposażenia w aucie. W niektórych krajach wymagana jest na przykład apteczka lub kamizelka odblaskowa. Przepisy te dotyczą głównie samochodów zarejestrowanych w kraju. Wiele państw na świecie (w Europie prawie wszystkie) respektuje konwencję wiedeńską o Ruchu Drogowym z 1968 roku, zgodnie z którą nie można karać kierowców na obcej rejestracji za brak wyposażenia wymaganego w kraju podróżowania. W sytuacji niezgodności norm nadrzędne znaczenie ma prawo państwa, gdzie zarejestrowany jest pojazd.
Mimo wszystko nawet w krajach, które przyjęły konwencję, zdarzają się próby wypisania mandatu. Jeśli chcemy mieć spokojną podróż, powinniśmy sprawdzić nie tylko to, czy kraj, do którego się wybieramy, stosuje konwencję wiedeńską, ale także wyposażyć się obowiązkowy w tym kraju sprzęt. Odwiedźmy sklep internetowy z częściami samochodowymi i zadbajmy o to, by zaopatrzyć się we wszystkie potrzebne części. 

Jakie żarówki wybrać?

Pamiętajmy, że awarie świateł zdarzają się w różnych momentach. Kiedy jesteśmy w dalekiej trasie, a jest już ciemno, żarówki naprawdę mogą okazać się potrzebne. Dlatego warto je mieć bez względu na obowiązujące przepisy. Zdaniem ekspertów najlepiej zaopatrzyć się w komplet żarówek z bezpiecznikami. Najczęściej stosowane są obecnie żarówki halogenowe. Zakłada się je w reflektorach przednich i tylnych oraz w kierunkowskazach. Pozostałe żarówki w samochodzie również mogą ulec przepaleniu, dlatego zestawy zapasowe zawierają różne ich typy. Najwygodniejsze są zestawy w kompaktowym opakowaniu, które można schować w schowku lub bagażniku. Warto też zajrzeć do instrukcji obsługi naszego auta, jeśli nie wiemy, jak wymienić żarówki. Taka wiedza może nam się przydać w długiej trasie, gdy nie mamy nikogo do pomocy.