Awaria pompy paliwa skutkuje przede wszystkim unieruchomieniem samochodu. Jak jednak do tego dochodzi i z jakiego powodu? Serdecznie zachęcamy do lektury i poznania szczegółowych informacji na ten temat oraz sposobów, jak sobie z nim radzić.

Najczęstsze przyczyny awarii pompy paliwowej

Jeśli chodzi o najczęstsze przyczyny takiej awarii, to zazwyczaj jest to niska jakość paliwa lub ciągła jazda na rezerwie. W przypadku tej ostatniej niska ilość paliwa sprawia, że dochodzi do zatarcia pompy. Sprzyja to dodatkowo utrzymywaniu się wilgoci i doprowadza do zwiększonej korozji. Jeśli ma to miejsce, wówczas odłamki rdzy uszkadzają pompę, ale także inne elementy układu.

Powodem uszkodzenia może być dodatkowo niesprawne połączenie elektryczne. Najczęściej jest to przegrzanie styków, wskutek czego podawane jest do pompy nazbyt niskie napięcie. Przyczyną może być też obluzowane połączenie. W takiej sytuacji niezbędna jest nowa pompa paliwa, która będzie działać w sposób sprawny i bezproblemowy.

Jakie są objawy awarii pompy paliwa w pojeździe?

Wiemy już, jakie są najczęstsze przyczyny takich problemów. Jakie są jednak objawy? Zazwyczaj jest to kłopot z rozruchem, gaśnięcie jednostki napędowej, a także dziwne dźwięki, których nigdy nie należy lekceważyć. Zdarza się też, że pojazd szarpie, za co odpowiada zbyt mała ilość przepływającego paliwa. W każdej z tych sytuacji trzeba w sposób niezwłoczny udać się do warsztatu, aby wskazać, czy przyczyną rzeczywiście jest pompa paliwa i tym samym wyeliminować problem. Jeśli jest to pompa, to warto postawić na sprawdzony i dobrej jakości podzespół, który będzie mógł być użytkowany bez problemów przez długi czas.

Ja widać przyczyn problemów z pompą paliwa może być wiele. Znając je, można lepiej im zapobiegać, przede wszystkim dzięki tankowaniu wysokiej jakości paliwa, a także niejeżdżeniu na rezerwie. Są to najlepsze sposoby prewencji, choć oczywiście może zdarzyć się, że mimo tego pompa ulegnie uszkodzeniu. Wówczas trzeba niezwłocznie ją wymienić.